Skip Navigation
This table is used for column layout.
  • Citizen Action Center
  • Freedom of Information
  • Online Payments
  • Online Forms
  • Subscribe to News
  • Send Us Comments
  • Contacts Directory
  • Projects & Initiatives
  • Community Links
  • Village Code
 
 
Annual Organizational Meeting 04 07 03
AGENDA--ANNUAL ORGANIZATIONAL MEETING
MONDAY, APRIL 7, 2003

PRESENT/ABSENT:   Mayor Elliott  _____  Trustees:  Grant  _____
                               Wiegman  ______     McCarthy  ______    Schmidt  ______
                            Manager Herbek  _____  Treasurer Reardon _____
                             Attorney Waldman  _____

1.  Call to order at _______.  Pledge of Allegiance.

2.  Filing of oath of office of newly elected members of Board of Trustees.


4.  Designation of Official Newspaper/s:  Gazette, Gannett.

5.  Naming of Official Depositories:
     Bank of New York, Chase Bank, First Union, Hudson Valley, CLASS, HUBCO.
      
Setting of employee bond levels:
Treasurer/Court Clerk-$500,000
Dep. Treasurer/Comp. Oper/Account Clerks-$200,000
Other Positions-$100,000
        
MAYOR’S APPOINTMENTS:
Please note:  all names in parenthesis are the current incumbents and must either be renewed or replaced
       Deputy Mayor    :  (Grant)                         ______________________

        Village Clerk:  (R. Herbek)                        ______________________

        Village Treasurer/Dep. Village Clerk:     
                (R. Reardon)                               ______________________
        Deputy Village Clerk:  (M. Keesler)                ______________________

        Deputy Village Treasurer:  (L. Pennington)         ______________________
           
        Acting Village Justice:  (Paul Hoffman)    ______________________

        Historian:  (Joyce Finnerty)                       ______________________
                   
        Assessor:  (Joe Sperber)                           ______________________

        Marriage Officers:  (John Gochman)                     ______________________
                                          (Victoria Manes)                ______________________
        Registrar of Vital Statistics:  (E. Soderlund)     ______________________

        Planning Bd. Chairman:  (Ann Gallelli)            ______________________

        Planning Bd.:  (Ann Gallelli)                               ______________________

        ZBA Chairman: (Don Sapir)                   ______________________

        ZBA:  (Ruth Waitkins)                       ______________________
                        
Conservation Adv. Council:  (2-yr.)             
                (Ken Sergeant)                     ______________________
                (Bruce Laemmel)                    ______________________
                (Mark Magel)                                   ______________________
                (Joe Biber)                                ______________________                               Water Control Commission:  (5-yr.)
                (vacancy)                                  ______________________               Historic Preservation Committee
                (Lyn Roessler)                             ______________________
                (Carl Oeschner)                        ______________________                                   
Liaisons--Trustee Assignments:
                        (Current appointments)
        Public Safety:  (Grant, Schmidt, Elliott)          ______________________
        Recreation Adv.:  (Schmidt)                                ______________________
        Conservation:  (McCarthy)                          ______________________
        Finance:  (Schmidt, Grant, McCarthy,     ______________________
                          Wiegman)
Planning:  (Grant)                                    ______________________
        ZBA:  (McCarthy)                                      ______________________
        Visual Env.:  (Wiegman)                       ______________________
        Water Control:  (Wiegman)                             ______________________
        Library:  (Schmidt)                                   ______________________
        Cable:  (McCarthy)                                    ______________________
        Chamber of Commerce/Bus. Dev.
(Grant, Schmidt)                              ______________________
        Schools:  (McCarthy)                                  ______________________
        Town:  (Grant)                                ______________________
        County:  (Wiegman)                                    ______________________
        Greenway:  (Wiegman)                          ______________________
        Arboretum:  (Schmidt)                         ______________________
        Parking Lot:  (Schmidt)                       ______________________
        Northern Tier:  (Grant)                       ______________________
        Waterfront Adv. Comm.: (Wiegman)     ______________________
        Historic Preserv. Comm.:  (Schmidt)      ______________________